Lunch
Välkommen till oss på Enebybergs Gård!
Våra luncher serveras varje vardag klockan 11 – 14.
Hos oss serveras en kötträtt, en fiskrätt och en vegetarisk rätt varje vecka samt ofta en lite extra speciell rätt. Samtliga lunchrätter serveras med en liten vegetarisk soppa till förrätt och bröd och smör – och förstås – alltid bordsservering.


Meny den 14 – 18 september
Lammlägg
serveras med rostade grönsaker, pistagegremolata, rosmarindoftande rödvinssås och potatispuré
Sejfilé
med fänkål, gröna ärtor, marinerad schalottenlök, hummersås och potatisstomp
Rostad butternutpumpa
serveras med tomater, smält ost, panko med brynt smör och couscoussallad
Ugnsbakad, citronmarinerad kyckling
med äppel- och fänkålsslaw, honungsrotade pekannötter, yoghurt med tahini och mynta samt couscous
Pris: 195 kronor
Affärslunch
Förrätt
Toast Skagen – klassisk skagenröra med pepparrot, dill och citron på ljust smörstekt surdegsbröd, serveras med liten sallad
Varmrätt
Ditt val av veckans fisk-, kött- eller vegetariska rätt
Dessert
Chokladtryffel – två sorter
Pris: 415 kronor
Boka gärna bord
ONLINE-BOKNING
e-post: boka.enebyberg@triften.se
telefon: 08 244 555
Lunchbord samma dag? Ring gärna då vi ibland har fullt upp och inte hinner svara på mailbokningar med kort varsel.

Drycker – klicka på bilden
Välkommen!
I de allra flesta fall kan ni stanna hos oss länge, men vi räknar med att en lunch tar upp till 1,5 timmar och att vi därefter kan behöva ert bord till andra gäster. Vill ni stanna länge är vi därför tacksamma för att ni berättar det för oss så att vi kan planera för det.
Varmt välkomna!



